Reality Liberec

Nemovitosti a reality nejen z města Liberec

Nabídka i poptávka realit a nemovitostí v oblasti krajského města Liberec

Pokud hledáte nebo naopak prodáváte nemovitosti. Nebojte se využít naší bezplatné realitní inzerce na našem servru. Využijte nabídky realitní inzerce zdarma. Nabídka i poptávka nemovitostí v okrese Liberec.


Informace o Liberci.

Základní  údaje a historie města Liberec

Krajské město Liberec, se rozkládá na severu Čech v liberecké kotlině mezi Ještědským hřbetem a Jizerskými horami. Historie Liberce sahá do dob, kdy tudy vedly obchodní cesty. Tehdy byl přechod Ještědského hřebene pro obchodníky náročný, proto bylo nutné vytvořit místo pro odpočinek.


Při brodu přes Harcovský potok někde v místech dnešního terminálu MHD vznikla malá osada, která poskytovala občerstvení kupcům na stezce vedoucí z Čech do Lužice.


Tak vznikla malá tržní osada Liberec. První zmínky pocházejí z roku 1352, později během 15. a v první polovině 16. století se Liberec postupně měnil na poddanské město. Na konci 16. století díky mimořádné stavební aktivitě vznikly první kamenné stavby, které na dlouhou dobu určily charakteristický ráz města.


Prvními mocnými majiteli Liberce byli Bibrštejnové, jejichž panství byla značně devastována husitskými válkami a vymřeli v roce 1551.


Další byli Redernové, kteří v Liberci založili zámek s nádhernou kaplí, špitál a mnohá další zařízení a položili základy pozdější prosperity města Liberec. Za jejich panování byl Liberec roku 1577 povýšen na město a císař Rudolf II. mu udělil městský znak, jehož součástí je i znak Redernů (stříbrné kolo). Tímto povýšením získalo město právo konat týdenní a výroční trhy, které přinášely do města kulturu a peníze.


Po bitvě na Bílé Hoře Redernové opouštějí Frýdlant i Liberec a na jejich místo přichází Albrecht z Valdštejna, který zřídil v Liberci velkou továrnu na sukno. Založil i Nové Město v oblasti dnešního Sokolovského náměstí.


Liberec a panství připadlo na čas i Matyáši Gallasovi a městu, které za Albrechtovy vlády prosperovalo, nastaly kruté časy. Až po skončení třicetileté války se situace trochu uklidnila, avšak snaha Gallasů dát panství do pořádku a s ní spojený neskutečný útlak obyvatelstva vyvolávaly vlny protestů.


Další proměny zažil Liberec v druhé polovině 18. století kdy bylo centrum zastavěno zděnými domy v klasicistním stylu. Počátkem 19. století byl ve znamení rozvoje textilního průmyslu a průmyslové architektury, vznikla řada reprezentativních budov, které městu dodávaly majestátnost, jelikož v té době byl Liberec druhým největším městem v Čechách hned po Praze.


Dostatečně bohatí mistři a obchodníci si staví v té době nákladné domy a své plány realizuje i šlechta. Po roce 1848 vyrůstají první velké vily, staví se první moderní školy, například r.1852 je založena odborná tkalcovská škola. Lidé si stěžovali na nedůstojnost staré renesanční radnice, proto se  ke konci 19. stol. začalo se stavbou nové budovy. Do 20.stol. Liberec vstupuje s množstvím kostelů, vil, veřejných budov, dlážděných ulic atd.


První světová válka však zastavila rozkvět Liberce. Poblíž čtvrti Ostašov vznikl obří zajatecký tábor pro 40 000 ruských a italských zajatců. Po roce 1918 se Němci, žijící na Liberecku rozhodli vyhlásit v severním pohraničí provincii Deutschbohmen (Německé Čechy). Nejdříve se chtěli připojit k Německu pak k Rakousku ale nakonec je obsadila československá armáda a provincie byla zrušena.


První republika znamenala pro Liberec národnostní třenice. Do Liberce přišlo mnoho Čechů do funkcí úředníků, železničářů a dalších státních zaměstnanců. Do Liberce začaly pronikat české firmy jako Baťa, Brouk a Babka Po mnichovské dohodé pak Sudety připadly Německu. Většina Čechů byla po obsazení Sudet v roce 1938 vyhnána do vnitrozemí. Po válce byly Němci, kteří Liberec z větší části vybudovali, v průběhu dvou poválečných let vysídleni do Německa.


V historii Liberce je významný i rok 1968, kdy tudy směrem na Prahu prošla okupační vojska Varšavské smlouvy. Listopadové události roku 1989 znamenaly velké rekonstrukce v zanedbaném centru Liberce.


Liberecké památky

Liberec se pyšní mnoha významnými budovami, např. radnicí, v novorenesančním stylu z roku 1893, která symbolizuje bohatství a hospodářského i kulturního rozvoje města. Nad Libercem se vypíná do výše 1012 metrů vrchol Ještěd který zdobí dominanta celého kraje, konstrukce ve tvaru rotačního hyperboloidu postavená podle projektu ing. Arch. Karla Hubáčka, který byl za návrh oceněn prestižní Perretovou cenou. V objektu otevřeném od 21.9.1973, sídlí spojové středisko a hotel s restaurací

Liberec - krajské město na severu čech

Kraj: Liberecký (Liberec je hlavní krajské město), okres: Liberec - obec s rozšířenou působností.


Liberce je rozčleněn na 33 čtvrtí - Staré Město (Liberec), Nové Město (Liberec), Jeřáb, Perštýn, Kristiánov, Rochlice u Liberce, Horní Růžodol, Dolní Hanychov, Janův Důl u Liberce, Františkov u Liberce, Růžodol I, Staré Pavlovice, Nové Pavlovice, Ruprechtice, Starý Harcov, Nový Harcov (, Kateřinky u Liberce, Karlinky, Horní Hanychov, Ostašov, Rudolfov, Horní Suchá u Liberce, Doubí u Liberce, Pilínkov, Vesec u Liberce, Hluboká u Liberce, Kunratice u Liberce, Vratislavice nad Nisou, Krásná Studánka, Radčice u Krásné Studánky, Machnín, Bedřichovka, Karlov pod Ještědem.


Znak města Liberce tvoří stříbrný štít, na kterém je hradební zeď rubínové barvy s dvěma věžemi a cimbuřím. Městská vlajka: List je tvořen dvěma vodorovnými pruhy, červeným (nahoře) a bílým (dole). Městské logo: Podkladem pro tvorbu loga jsou dvě nejvýznamnější stavby města - radnice a budova Ještědu.


Krajské město Liberec leží v Jizerských horách na severu Čech v tzv. Frýdlantském výběžku a pod Ještědským hřebenem. Centrum města tedy náměstí Dr. E. Beneše leží na 50°43´ s. š. a 15°04´ v. d. ve výšce 374 m.n.m. Nejvyšším bodem je vrchol Ještědu ve výšce 1012 m.n.m. Koryto řeky Nisy je kolem 350 m.n.m. Rozloha Liberce je cca 10610 ha.


Dopravní vzdálenosti různých měst od Liberce: Brusel - 950 km, Berlín - 250 km, Mnichov - 500 km, Varšava - 550 km, Vídeň - 450 km, Bratislava - 430 km, Brno - 340 km, České Budějovice - 248 km, Hradec Králové - 96 km, Praha - 108 km, Plzeň - 201 km, Pardubice - 116 km, Ostrava - 343 km, Olomouc - 238 km, Ústí nad Labem - 89 km. Liberec je vzdálen pouhých dvacet kilometrů od hranic s Německem i Polskem, a proto je ideálním výchozím bodem pro objevné toulky po celém Euroregionu Nisa. Pro cestu do Německa a zejména blízké Žitavy (Zittau) volí místní nejčastěji směr Hrádek nad Nisou-Porajów, kde část cesty vede skrze polské území. Směrem do polského vnitrozemí jsou pak nejužívanější cesty směrem na Nové Město p. Smrkem-Czerniawa Zdrój nebo Harrachov-Jakuszyce.


Atraktivní místa v Liberci

Hlavní dominantou Liberce je 1012 m vysoký Ještěd, korunovaný podivuhodnou siluetou televizního vysílače a horského hotelu (1973). Autorem je architekt Karel Hubáček. Druhým symbolem Liberce je již po několik staletí budova novorenesanční radnice (1893), postavená dle projektu vídeňského architekta Franze von Neumanna firmou Sachers a Gärtner. V Liberci najdete Zoologickou zahradu z roku 1919 - nejstarší svého druhu v ČR. K největším raritám ZOO patří bílí tygři. Dalším turistickým cílem města je Botanická zahrada Liberec (1895), avšak zásluhou nedávné rozsáhlé rekonstrukce je nyní nejmodernější zahradou v Čechách a její výstavní skleníky jsou opravdovým rájem rostlin. Zajímavý svět ticha pod vodní hladinou pak nabízí soustava akvárií s rejnoky nebo žraloky. Rodinnou zábavu v Liberci přináší Centrum Babylon. Hlavní turistickou atrakcí Libereckého Babylonu je velký Aquapark se soustavou bazénů s vodními chrliči, děti pak potěší zejména Lunapark s množstvím pouťových atrakcí nebo IQparkem, kde je celá řada pozoruhodných exponátů.


Vysoké školství je v Liberci zastoupeno tzv. Technickou univerzitou, která je pravým "centrem vzdělanosti". Technická univerzita je rozdělena na následující fakulty: fakulta architektury, fakulta mechatroniky a mezioborových inženýrských studií, fakulta hospodářská, fakulta pedagogická, fakulta strojní a fakulta textilní.


Původ jména města Liberec je zahalen tajemstvím, nejstarším uváděným názvem je Reychinberch z roku 1352 a Raichmberg z 1369. Český ekvivalent jména vznikl zkomolením: Rychberk (1545), Lychberk (1592), Libercum (1634), Liberk (1790) a konečně Liberec (1845).