Reality Jablonec nad Nisou

Reality Jablonec nad Nisou

Nemovitosti a reality nejen z okresu Jablonec nad Nisou

Nabídka i poptávka realit a nemovitostí v oblasti okresního města Jablonec nad Nisou.

Pokud hledáte nebo naopak prodáváte nemovitosti. Nebojte se využít naší bezplatné realitní inzerce na našem servru. Využijte nabídky realitní inzerce zdarma. Nabídka i poptávka nemovitostí v okrese Jablonec nad Nisou.


Informace o Jabloneci nad Nisou

Okresní město Jablonec nad Nisou leží v Libereckém kraji

Katastrální výměra Jablonece nad Nisou je 31,39 km², počet obyvatel: cca 46 000 z. š. 50° 43' 28" z. d.: 15° 10' 05" nadmořská výška: 475 m.


Jablonec nad Nisou (německy Gablonz an der Neisse, polsky Jabłoniec nad Nysą) je město na severovýchodě ČR. Jablonec nad Nisou leží v údolí Lužické Nisy a jejich přítoků. V Jabloneci žije cca 45 000 obyvatel a rozlohu 31,38km2. Jablonec nad Nisou je proslulý výrobou skla a bižuterie.

Historie okresního města Jablonec nad Nisou

První zmínky o Jablonci nad Nisou pochází z roku 1356. Trvale osídlen byl Jablonec až od 16. století, především v souvislosti s rozvojem sklářství a od 18. století pak bižuterního průmyslu. Jablonec nad Nisou se stal světově proslulým střediskem obchodu s bižuterií. K tomu ještě přispělo napojení města na železniční síť v roce 1888. Železniční trať byla zanedlouho prodloužena z Jablonce přes Smržovku a Tanvald až do Kořenova a tam napojena na síť tehdejších pruských železnic.


V Jablonci došlo i k výraznému rozvoji architektury v období secese. V této době vznikl i výjimečný secesní kostel Povýšení nejsvětějšího kříže. I Jablonec nad Nisou zažil útěk Čechů před nacismem i poválečný odsun německého obyvatelstva. Jablonec zasáhla i vlna panelové výstavby.


O původu jména města existuje více teorií, nejpravděpodobnější je že jméno „Jablonec“ je odvozeno od slova „jabloň“ (podle pověsti, která kolovala mezi většinovým německým obyvatelstvem, Jablonec vznikl kolem zájezdního hostince na křižovatce obchodních cest, u kterého rostla jabloň - dnes křižovatka „U Zeleného stromu“. Podle jiné teorie název souvisí s latinským označením „gabulum“, místo, kde se vybíralo clo. Tato teorie je podporována tím, že velká část měst s podobnými názvy (Jablonné, Jablunkov) leží u hranic nebo na významných starých stezkách.


Jablonec nad Nisou leží v nádherné přírodě. Ze severu takřka až do města zasahují Jizerské hory, dobře přístupné i MHD, jejíž autobusy zajíždí až do Bedřichova - ráje běhu na lyžích. V Jižní části města jsou dobře přístupné dva zalesněné hřebeny – Prosečský a Černostudniční. Na obou se nachází rozhledny s možností dobrého výhledu. Nedaleko Jablonce je situováno i Maloskalsko, malebný mikroregion s množstvím rozeklaných pískovcových skal protnutých tokem řeky Jizery.


Katastrální území Jablonce nad Nisou se skládá z 8 místních částí: Jablonec nad Nisou, Jablonecké Paseky, Kokonín, Lukášov, Mšeno nad Nisou, Proseč nad Nisou, Rýnovice, Vrkoslavice


Města, městys a obce okresu Jablonec nad Nisou: Albrechtice v Jizerských horách, Bedřichov, Dalešice, Desná, Držkov, Frýdštejn,Jablonec nad Nisou, Janov nad Nisou, Jenišovice, Jílové u Držkov, Jiřetín pod Bukovou, Josefův Důl, Koberovy, Kořenov, Líšný, Loužnice, Lučany nad Nisou, Malá Skála, Maršovice,  Nová Ves nad Nisou,  Pěnčín,  Plavy,  Pulečný,  Radčice,  Rádlo,  Rychnov u Jablonce nad Nisou,  Skuhrov,  Smržovka,  Tanvald,  Velké Hamry,  Vlastiboř,  Zásada,  Zlatá Olešnic,  Železný Brod.