Realitní kancelář ano, či ne?

Na otázku, zda se vyplatí obrátit se na realitní kancelář, není snadná odpověď. Závisí na konkrétní situaci zájemce o koupi či prodej nemovitosti.


Spoléháte-li se ve všem raději sami na sebe? Nedůvěřujete jakýmkoli zprostředkovatelům pracujícím za provizi od pojišťovacího agenta až po realitního makléře? Pokud ano tak se do spoluprací s realitní kanceláří raději nepouštějte. Někdy se však realitní kanceláři vyhnout nelze. Zvláště v případě prodeje nemovitosti, o kterou není z jakéhokoli důvodu příliš velký zájem. Ani ti, kdo chtějí kupovat, se mnohdy realitní kanceláři nevyhnou, pokud je jimi vyhlédnutá nemovitost prodávána přes ni a nedojde k dohodě přímo s majitelem. Hlavním plusem realitní kanceláře je kromě nalezení vhodného kupce nebo odpovídající nemovitosti především větší jistota vyvarování se chyb, které může laik snadno udělat. Při koupi a prodeji nemovitosti jde o vysoké finanční částky a je třeba dávat si dobrý pozor především v právní oblasti, aby něco nebylo opomenuto nebo nedostatečně ošetřeno. Někdo se proto raději obrátí na zprostředkovatele a ušetří si tím spoustu času a energie. Realitní kancelář by měla poskytnout klientovi kompletní servis a vše za něj zařídit.


Při převodu nemovitosti je třeba dávat dobrý pozor na informace v katastru nemovitostí, zda není nemovitost zatížena například věcným břemenem, zástavním právem a zda skutečně patří tomu, kdo se vydává za jejího majitele. Pozor je třeba dávat i při převodu vlastnického práva k nemovitosti a finanční částky, kterou platí kupující prodávajícímu. Aby se nestalo, že prodejce inkasuje částku ještě před tím, než vlastnické právo přejde na kupujícího, nebo aby naopak prodejce nepřišel o nemovitost aniž dostane zaplaceno. Vše lze ošetřit složením prostředků do úschovy u notáře, advokáta nebo na vázaný vklad v bance. Pozornost je nutné věnovat i správně sepsané kupní smlouvě, jenž by vždy měla být konzultována s právníkem. Nezapomeňte na správné ocenění nemovitosti. Majitel se tím vyvaruje toho, že ji prodá za zbytečně nízkou cenu. Kupující by si zase měl nechat zkontrolovat technické parametry nemovitosti, například zda nemá skryté vady.  S výše uvedenými problémy vám může pomoci i hypotéční makléř a to mnohdy bez nároku na provizi. Provize realitní kanceláře je obvykle cca 5 % za všechny služby spojené s prodejem nemovitosti. Jako jsou služby makléře právní služby atd. Kdo platí provizi realitní kanceláři není nikde stanoveno. Většinou je to prodávající, ale může to být i kupující nebo platí část provize obě strany. Ono dobře prodat nemovitost, aby byl spokojen jak prodávající, tak kupující, je celkem umění , navíc provize není čistý zisk a musí se samozřejmě danit. Provize zahrnuje cenu za služby, které obchod provázejí. Ale jaké služby to jde se informujte před podpisem smlouvy. Realitní kanceláře nabízejí různé služby. Malé kanceláře mají velmi nízkou provizi, ale pokud se podíváte, co za to nabízejí, zjistíte, že neposkytnou odpovídající právní servis, znalecký posudek a mnohdy ani propagaci zakázky. V případě neúspěšného prodeje jdou veškeré náklady na účet realitní kanceláře. V provizi jsou zahrnuty náklady na náběr nemovitostí, zařazení do nabídky a prověření právní nezávadnosti nemovitosti, cena za inzerci, činnosti souvisící s uzavřením rezervační smlouvy, případně smlouvy o smlouvě budoucí a převod v katastru nemovitostí. V provizi by měly být dále zahrnuty veškeré náklady na samotný průběh obchodu, poplatky za vypracování znaleckého posudku k přiznání k dani z převodu nemovitosti, kolků na katastru, poplatků za zpracování hypotéky, poplatků za převod na družstvu a případně dalších nadstandardních úkonů. V tomto případě pronájmů se odměna pro realitní společnost určuje podle výše měsíčního nájemného. Vždy se tedy jako kupující makléře zeptejte, jestli inzerovaná cena odměnu již zahrnuje, či nikoliv.


Spokojení klienti realitní kanceláře oji dál jistě znovu doporučí, jelikož jim ušetřila spoustu času a starostí. Klienti co potkali neseriózní realitní kanceláří, vám naopak budou tvrdit, že za provizi téměř nic nezískali. Mnohdy to však bez realitní kanceláře nepůjde, protože již má  realitka danou nemovitost ve svém portfoliu. Jindy zas prodávajícímu nezbude nic jiného, než se na realitní kancelář obrátit, jelikož má problém svoji nemovitost prodat. Pokud si prodávající  podá inzerát, musí počítat s tím, že část zájemců, kteří se mu ozvou, budou tvořit právě realitní kanceláře. Nepodaří-li se majiteli najít vhodného kupce, zřejmě se stejně dříve či později obrátí na realitní kancelář. Kupující má při hledání správné nemovitosti zpravidla větší výběr a větší volnost než majitel nemovitosti, který ji chce prodat, a na realitní kancelář se proto nutně spoléhat nemusí. Kvalitní realitní kancelář obstará všechny informace o nemovitosti, jejím fyzickém i právním stavu, zprostředkuje prohlídku nemovitosti, obstará všechny potřebné dokumenty a vyřídí jednání s úřady, katastrem nemovitostí a případně i s bankou. Důležité jsou kvalitní právní služby, bezchybně sepsané smlouvy, mezi něž patří smlouva zprostředkovatelská mezi klientem a realitní kanceláří, smlouva rezervační, smlouva o smlouvě budoucí a konečně kupní smlouva. K tomu by mělo být samozřejmostí, že se pracovníci realitní kanceláře budou chovat profesionálně a slušně, klientovi dokáží odpovědět na jeho dotazy, budou dodržovat sjednané termíny a o všech případných změnách jej budou včas informovat.