Pronájmy

Výhody podnájmů:  Nepotřebujete ze začátku mnoho peněz, nemusíte se téměř o nic starat, můžete kdykoli odejít. Nejprve se vyberte místo a velikost bytu, tak že si stanovíte maximální výši nájemného a vyberte si lokalitu. Rozhodněte se, zda vám stačí byt v paneláku, nebo jestli dáte přednost cihle. Jestliže budete hledat byt k pronájmu přes inzerát, projděte si co nejvíce nabídek v dané lokalitě, abyste měli porovnání. Listujte realitními magazíny, surfujte v internetové inzerci. Hledat můžete i na webech jednotlivých realitních kanceláří. Můžete se i svěřit do rukou realitní kanceláře, makléř vám pak doporučí pronájmy přímo ze své aktuální nabídky. Anebo si ho můžete najmout a on bude aktivně hledat byt přesně podle vašich požadavků. Realitní kancelář bude chtít samozřejmě provizi, která bývá nejčastěji ve výši jednoho nájmu. Jakmile narazíte na byt podle svých představ, domluvte si prohlídku. Navštivte však jen několik bytů, které se vám líbí nejvíce, abyste nezapomněli jednotlivé detaily. Při prohlídce se ptejte, co všechno je součástí pronájmu, jaké zařízení v bytě zůstane a jaké si majitel odstěhuje. Dohodněte se s pronajímatelem na termínech a na výši nájemného.  Připravte se také na to, že budete muset majiteli zaplatit vratnou kauci pro případ, že někdy neuhradíte činži nebo v bytě způsobíte nějakou škodu (kauce je cca 1 nájem + zálohy). Zařízený byt, si vyfoťte před nastěhováním, kdyby vám pak majitel nechtěl vrátit kauci s tím, že jsou věci opotřebené, nebo dokonce zničené. Jakmile se na všem domluvíte, sepíšete s majitelem bytu nájemní smlouvu. U družstevních bytů je to vlastně smlouva podnájemní, protože je to nájem "na druhou". Smlouvy se většinou uzavírají na jeden rok s možností prodloužení. Než podepíšete nájemní smlouvu, nechte ji zkontrolovat od advokáta či notáře, ušetříte si problémy. Trvejte na tom, aby ve smlouvě bylo uvedeno, že se řídí občanským zákoníkem. Chcete-li dělat v bytě nějaké drobné úpravy, nechte si ve smlouvě potvrdit, že smíte. Podepsanou smlouvu už majitel nemůže měnit, snad jen zvýšit nájem podle předepsaných pravidel. Pokud si byt pronajímáte na delší dobu, zvažte, zda se nevyplatí uzavřít pojištění domácnosti.

Chcete-li pronajmout svůj byt nebo dům a vyberete, si realitní kancelář, bude vás to stát jeden měsíční nájem.

Pokud máte co pronajímat a najdete seriózního nájemce, máte zajištěný pravidelný měsíční příjem. Nájemce můžete zkusit najít samy, ale dejte si pozor na nájemní smlouvu, nechte si ji raději sepsat od právníka. Pokud nemáte zkušenosti nebo čas, raději vše svěřte rovnou odborníkům. Realitní kancelář zajistí inzerci, prohlídky nemovitosti a sepíše nájemní smlouvu se všemi náležitostmi.A to za provizi ve výši jednoho měsíčního nájmu. Pro realitní kanceláře jsou pronájmy každodenní rutinou a mají v databázi jak nabídky tak poptávky. U menších bytů, o které je velký zájem, se zájemce dá najít opravdu rychle.


Nájemní smlouvu uzavírá majitel bytu s nájemcem. Podnájemní smlouvu sepisuje nájemce s dalším zájemcem o bydlení - podnájemníkem. Například člen družstva, který je sám nájemcem družstva a přitom byt pronajímá dál. Při sjednávání podnájmu musí mít nájemce souhlas majitele nemovitosti. V ceně provize je zahrnuto i vypracování nájemní smlouvy, ty se dají i stáhnout z internetu, ale mohou obsahovat nedostatky. Dobře napsaná, spolehlivá smlouva řeší preventivně spoustu praktických věcí. Při výběru realitní kanceláře však buďte obezřetní, i když jde jen o pronájem.  Určitě se vyplatí nezávazně navštívit několik realitních kanceláří, všímat prostředí a chování zaměstnanců. Za povšimnutí stojí určitě také internetové stránky společnosti. Z nich totiž zjistíte nejen hodně důležitých informací o firmě, ale můžete se dozvědět také mnohé o jejím přístupu ke klientovi. Důležitá je profesionalita a odbornost realitního makléře. Právě on je totiž vaším obchodním partnerem, s nímž řešíte velice osobní věc, kterou bydlení bezesporu je. Jedním z důležitých předpokladů hladké spolupráce je proto vzájemná důvěra.