Poptávka po satelitním bydlení na realitním trhu stále klesá.

Takzvaná satelitní městečka, budovaná na okrajích velkých měst, zažila v posledních dvanácti až patnácti letech nebývalý boom. Zájem o nové bydlení v zeleni, a přitom kousek od velkých měst byl opravdu velký, takže developeři budovali stále nové a nové rodinné domy. Dnes se situace na realitním trhu se satelitním bydlením změnila. Popularita satelitním městeček aktuálně v součastnosti klesá.


Satelitní bydlení, chápeme jako komplex většinou rodinných domů, často hustě vystavěných na okraji a v okolí větších měst. Inspirace pro satelity přišla ze zahraničí a přinášejí poklidného bydlení ve vlastním domě na venkově, nejlépe v těsném sepětí s přírodou, v kombinaci s dobrou dostupností města, jde vlastně o moderní, ale jinak normálním důsledek suburbanizace. Mnoho lidí prodalo byty ve městech a koupilo si nový dům v satelitu. Důvodem byla především snaha o změnu životního stylu. A satelitní novostavba ve své době odpovídala představám o moderním bydlení. Navíc bydlení v novém vlastním domě bylo vnímáno jako signál určitého společenského statutu,“ Jenže zájmu o satelitní novostavby neodpovídal dostatek pozemků připravených k samostatné výstavbě. Obce a města ve většině případů pouze okolní louky a pole zhodnotily změnou územních plánů. Následně je prodaly investorům, kteří teprve pozemky zainvestovali, takže nebylo moc z čeho vybírat.


V minulosti si málokdo dovedl představit, jaký bude život na poli, kam nejezdí MHD, nejsou tam obchody, školky, školy a další infrastruktura. Mnoho lidí proto dnes naopak ze satelitů utíká a hledají bydlení v lokalitách, kde je plná občanská vybavenost. Nasycenost poptávky, satelitní osamění, odrostlé děti, finanční krize a s ní spojený obtížnější přístup k hypotékám i nové trendy v bydlení, nyní naprosto obrátili trend a lidé se opět stěhují do měst. Roli hraje i to, že se do příměstských rezidencí stěhovaly především mladé rodiny s dětmi, které ale časem přišly na to, že v lokalitě je nedostatek školek, škol, sportovních oddílů. Rodina s dětmi předškolního věku, kde je jeden rodič na mateřské dovolené, může bydlet v satelitu, v dosahu přírody a na čerstvém vzduchu. Ale jakmile děti povyrostou, začnou chodit do školy, oba rodiče opět pracují, objeví se první problémy: v místě chybí zájmové kroužky a další důležité věci. Rodina potřebuje obvykle dva vozy, musí splácet hypotéku, kolem baráku je třeba každou chvíli něco koupit. Pak přijde problém, několik nebankovních půjček, první exekuce a rychlý prodej.Velká část poptávky po nových domech se nyní přesunula k bytové výstavbě v širším centru města. Důvodem je změna struktury cílové skupiny klientů, která vyvolala vyšší akcent na dopravní obslužnost a úroveň občanské vybavenosti.