Jak poznat dobrou realitní kancelář?

Plánujete prodat byt či dům přes realitní kancelář, ale nejste si jistí na jakou realitní kancelář se obrátit. Zkuste zvážit naše rady. Doporučujeme například aby jste zvážili zda nedat přednost místní realitní kanceláři. Místní realitka by měla lépe znát místní trh a může mít rovnou ve své databázi i nějakého zájemce z okolí. Zajímejte se i o to, jak dlouho společnost na trhu působí, kolik prodejů zprostředkovává a jaké služby nabízí a jak kvalitní má právní servis. Projděte i webové stránky realitní kanceláře, zmapujete si, jaké nemovitosti nabízí. O zkušenostech předchozích zákazníků si můžete přečíst například v různých internetových diskusích. Vyhněte se takzvaným "garážovým" realitkám tedy mini realitním kancelářím jenž často provozují lidé bez profesních znalostí, nemusí mít ani kancelář, ani webové stránky, k práci jim stačí auto a mobil. Všímejte si též zázemí firmy a jednání realitního makléře. Rozhodně utečte i v případě, že na vás makléř tlačí, abyste rychle podepsali zprostředkovatelskou smlouvu nebo předem zaplatili nějakou zálohu či rovnou provizi. Nikdy nedávejte realitní kanceláři peníze dopředu


Poradenství a konzultace obvykle poskytují realitní kanceláře zdarma. Když s nimi podepíšete zprostředkovatelskou smlouvu, zaplatíte až provizi cca okolo 5% z prodejní ceny nemovitosti. Kupující by měl finance za byt či dům složit do notářské úschovy či na vázaný účet v bance, ne je svěřovat realitní kanceláři.


Realitní kanceláře budou chtít uzavřít exklusivní smlouvu a pak již nemůžete nemovitost bez realitky prodat. Výhodou exkluzivity je, že se realitní kancelář bude více snažit. A nemovitost v nabídce bude působit důvěryhodně byt, který nabízí mnoho firem za mnoho různých cen, může být pro zájemce podezřelý.


Exkluzivitu se vyplatí dávat jen na kratší dobu s tím, že ji prodloužíte, budete-li se službami spokojeni. Některé realitní kanceláře již jiné než exkluzivní smlouvy neuzavírají, jelikož nechtějí riskovat, že vynaloží spoustu úsilí na prodej nemovitosti, který jim nakonec "vyfoukne" konkurence. Budete-li mít problém s realitní kanceláří či pokud budete potřebovat konzultaci, kontaktujte bezplatné poradny SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, které jsou po celém Česku. Neuzavírejte smlouvu s realitní kanceláří která slibuje nesplnitelné: že kupce najde okamžitě, že nemovitost prodá za nereálně vysokou cenu, že bude požadovat nízkou provizi. Pozor pokud odhaduje cenu vaší nemovitosti, aniž by si byt či dům makléř prohlédl, nedokáže uspokojivě zodpovědět všechny dotazy; neumí vysvětlit, jakými způsoby bude nemovitost vlastně nabízet a neposkytuje kompletní služby a nechá na vás půlku práce, za niž jste v provizi zaplatili.