Jak napsat inzerát na koupi nemovitosti?

Pokud hledáte byt či dům k pronájmu, nebo rovnou ke koupi, jistě zkuste podat inzerát. Definujete své požadavky a vyčkejte než se někdo ozve. Většinou je ale vhodnější prohledávat nabídky. Majitelé obvykle neprocházejí poptávky a aktivně na ně neodpovídají. Spíše vyčkávají, kdo se ozve na jejich inzerát, Proto se vám s největší pravděpodobností místo pronajímatele či prodávajícího ozve realitní makléř, který se bude snažit, abyste se stali jeho novými klienty. Do poptávek většinou nahlížejí pouze realitní kanceláře.


Své požadavky v inzerátu přesně definujte, zdůrazněte lokalitu, velikost bytu, rozlišit poptávku po cihlových a panelových bytech a uvést cenové rozmezí, neopomeňte zda máte zvíře nebo kouříte. Pokud můžete zaplatit za nemovitost hotově, určitě to do inzerátu napište. Vyřízení hypotečního úvěru trvá, platba v hotovosti je proto pro prodávajícího lákavá. U pronájmu upřesněte i požadavky na vybavení, ať už na nábytek nebo třeba domácí spotřebiče v kuchyni. Neopomeňte i poschodí, občanská vybavenost či dopravní dostupnost.


Cenovou nabídku též důkladně promyslete a zvažte dle vašich finančních možností a situace na trhu. Při zprostředkování pronájmu nebo koupě bytu sice realitní kanceláři zaplatíte provizi, pokud ale narazíte na seriózní podnik, budete mít jistotu, že se ke stanovenému dnu skutečně nastěhujete. A hlavně, že o své peníze nepřijdete. Poptávání nemovitosti na vlastní pěst vyžaduje větší obezřetnost a také to dá více práce, navíc si sami si musíte pohlídat věci, které by za vás vyřešila realitní kancelář, například právní servis a dohled.