Jak na dobrého hypotečního specialistu?

Pokud se nemůžete spolehnout na dobré zkušenosti od vašich známých, či někoho kdo v poslední době využil služeb nezávislých hypotečních specialistů, musíte se spolehnout na svůj úsudek a několik následují rad jak zkusit rozpoznat profesionála v oboru.


Hypotéční specialista, jenž vám bude radit s financováním bydlení, by měl být opravdu nezávislý a nepracovat jen pro jednu konkrétní banku. Proto je dobré zjistit s kolika bankami a stavebními spořitelnami spolupracuje optimální je o od sedmi výše. Profesionál se jistě bude i zajímat o vaší celkovou finanční situaci a bude se ptát na detaily ohledně pořizované nemovitosti, vašich příjmů, závazků, krátkodobých i dlouhodobých cílů. Na základě celkového posouzení všech informací vám ´profesionální hypotéční poradce nabídne několik možných řešení. Pokud poradce podrobně nezmapuje vaší situaci ale hned nabízí konkrétní produkt, pak zbystřete.


Úroková sazba není u hypotéčního úvěru jediné měřítko. Profesionální hypoteční specialista vám samozřejmě dopodrobna vysvětlí všechny typy úvěrů, ať už anuitní hypotéky nebo méně kombinované produkty s odloženou splátkou jistiny. Profesionální hypotéční poradce vám na propočtech ukáže, v čem jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení. Svá doporučení dokáže zdůvodnit a není pro něj problém zajistit kombinace několika typů financování. Úroková sazba není zdaleka hlavním faktorem, který rozhoduje o výhodnosti úvěru. Velké poradenské firmy jsou občas schopni vyjednat u bank lepší podmínky než jednotlivci nebo menší společnosti. Zeptejte se i na vyplnění žádosti a přípravě všech podkladů, a zda se zúčastní s vámi podpisu hypoteční smlouvy v bance, zda vám bude k dispozici i při čerpání prostředků během výstavby. Odměnou nezávislých konzultantů jsou provize za uzavřené smlouvy, které by si jinak nechala banka. Na rozdíl od pracovníků bank ale nejsou motivováni k preferování produktů určité konkrétní banky a způsob financování bydlení vybírají podle vašich potřeb.