Jak bydlet úsporněji?

Revizi komína kominíkem je nutné nechat provést minimálně jednou do roka. Nařízení platí pro domácnosti v rodinných i bytových domech a to pro komíny od kotlů i karem na plyn. Nejvhodnější doba pro kontrolu nebo čištění komína je před topnou sezonou. Kontrolou komínů se nerozumí vyčištění spalinové cesty, ale odborné posouzení jeho celkového stavu a kontrola požární bezpečnosti objektu vzhledem ke stavebnímu provedení komínů a umístění hořlavých součástí stavby. Kontrolujeme také těsnění kolem komína, zda jím neprotéká voda.


Plíseň na zdech je další z častých problémů jenž mohou nastat. Nejprve zjistěte důvod, proč se plíseň objevuje, prověřte odkud se vlhkost bere a zvažte možnou opravu. Způsob likvidace plísní záleží na tom, zda jde o plíseň povrchovou nebo hloubkovou. S povrchovou plísní se zpravidla dokážeme vypořádat sami s pomocí postřiků s biocidy, plíseň ale neseškrábávejte za sucha. Když plíseň zasahuje hlouběji, zvažte, zda postačí ošetření injektáží nebo bude třeba například podřezat zdivo či provést mechanickou izolaci.


Trhliny ve zdech mají též mnoho příčin, od chyb v projektu až po vadu materiálu nebo pohybů zeminy vlivem mrazu a sesuvech třeba po povodních. Trhliny se opravují až, ustane pohyb, který je způsobil.


Vyměnit starých oken za nová a kvalitní vyžaduje investici v řádech desetitisíců. Na úspoře za energii se ale projeví pozitivně. Podstatné je materiál, z nějž jsou okna vyrobená a jeho tepelná prostupnost (nejvýše 1,3 W/m2K). Jestliže stará okna těsní, ale cítíme, že chlad prostupuje přes sklo, můžeme okna tzv. přesklít. Je jedno, zda jsou plastová, dřevěná nebo hliníková. Nemusíme přitom upravovat rámy ani křídla oken. Místo obyčejného skla použijeme izolační sklo s vnitřní meziskelní tepelnou fólií. Zateplením domu spolu s výměnou oken můžeme stáhnout náklady na vytápění až o třetinu. Navíc tak zhodnotíme nemovitost, protože se dům posune do vyšší energetické třídy (A nebo B).


Zateplení nejvíce pomůže domům postaveným do začátku 80. let, kdy ještě neplatily tak přísné normy pro zateplení vnějších stěn jako dnes. Izolace tenčí než 10 až 16 cm se nevyplatí. Na vnější strany zvenku se hodí na sokl polystyren, nad úrovní země kamenná vlna, ze strany interiéru pak dřevovláknitá izolace, termoizolační stěrka nebo nátěr.


Domácí spotřebiče se na celkové spotřebě elektrické energie podílejí z cca z 20 %. Nejvíce elektřiny spotřebuje chladnička a mrazák. Následují je pračka, sušička, počítač a televizor. U bílé techniky proto doporučujeme třídu A a A+, vyznačené na energetickém štítku. Takové spotřebiče jsou nejúspornější. Kategorie B a C jsou sice levnější, jejich provoz ale dlouhodobě vyjde dráž. Zhruba desetinu spotřeby spolkne režim stand-by a digitální ukazatel času. Klasické monitory s elektronkovou obrazovkou nahraďte moderním LCD monitorem s plochou obrazovkou. Notebook má oproti PC až čtvrtinovou spotřebu. Místo klasických žárovek lze využít ty úsporné.


Malování bytu. V ponurém, tmavém bytě se cítíme unaveni, světlo a veselé barvy nás stimulují a přinášejí pohodu. Čerstvá výmalba dokáže se vzhledem bytu udělat divy, zvláště když se rozhodneme pro změnu barev. Bílá – posiluje imunitní systém, proto je tak často v nemocnicích. Hodí se prakticky všude, ale nějak neoslní. Je symbolem čistoty, což zejména uvítáme v kuchyni a v koupelně. Žlutá, okrová – jsou optimistické, připomínají slunce. Snižují stres, hodí se do pracovny, v méně sytém odstínu i do ložnice. Oranžová – vyvolává euforii, nutí k pohybu. Máme-li doma fitness koutek, hodí se právě tam. Červená a fialová – stimulují, v pastelových odstínech se hodí do pracoven. Podporují kreativitu, soustředění, vytrvalost, fialová navíc snižuje stres. Modrá a zelená – uklidňují, hodí se např. do ložnice. Pro obývací pokoj je vhodnější méně chladná zelená, se žlutým nádechem působí vlídněji. 


Tapety dokáží významně změnit interiér. Snadno se aplikují, omývají a v textilní podobě dobře izolují. Bordury jsou tapetové dekorativní pásy, obvykle v úzkých pruzích z papíru, vinylu, zdobeného různými motivy, vzory a ornamenty. Tvoří je vrstva papíru nebo tkaniny, na kterou je celoplošně nanesena vrstva PVC, většinou s raženou strukturou povrchu.
Vinylové tapety jsou omyvatelné, těžko vznětlivé a vinylovou vrstvu můžeme později snadno stáhnout ze stěny dolů. Zůstane po ní jen vrstva makulatury, která vytvoří ideální podklad pod nové tapety.


Praktické rady: Malou místnost zvětšíme zrcadly například ve dveřích skříní a komod nebo na stěnách. Do nevysoké místnosti je lepší pořídit skříně vedoucí až do vrchu, stěna se tak zbytečně opticky nerozdělí. Dlouhou úzkou místnost zkrátíme nábytkem postaveným napříč. Na čelní stěnu aplikujeme tapetu s výrazným větším vzorem nebo dominantní obraz, čímž se posune blíže k pozorovateli.