Exkluzivní smlouva s realitní kanceláří

Pokud prodáváte nemovitost, pak opravdu nevypadá dobře, že je na internetu v mnoha podobách a s různými cenami. Zákazníka to mate a nabídku bude pravděpodobně považovat za nedůvěryhodnou. Nekontaktuje pak pravděpodobně ani jednu RK Pokud si zvolíte jednu dobrou realitní kancelář je výhodné sní na čas uzavřít exkluzivní smlouvu a budete-li spokojeni, pak exkluzivní smlouvu můžete kdykoliv prodloužit.  Poté již nebude nemovitost inzerovat více realitních kanceláří s různými informacemi, za odlišných podmínek, a především za různou cenu.


Pak si již ale nemůžete kupce hledat sami, jelikož spoluprací s jedinou realitní kanceláří se zavazujete že zájemce bude hledat jen ona. To se někdy však nemusí vyplatit, pokud narazíte na neseriózní společnost.


Přednosti exklusivní smlouvy jsou: přehled o tom, s kým jednáte a co se děje s vaší nemovitostí, nemovitost je nabízená jednou realitní kanceláří působí věrohodněji, samozřejmostí je větší propagace nemovitosti na úkor jiných nabídek, navíc se tanoví se jedna cena nemovitosti.


Nevýhody jsou závislost ba kanceláři a pokud pečlivě neprostudujete smlouvu, může naletět. Naproti tomu výhodou exkluzivity je, že se stanoví nejvýhodnější prodejní cena, což bývá obtížné, pokud se ta samá nemovitost objeví v nabídce hned několika realitních kanceláří. Několik RK cenu snižuje převisem nabídky.


Před podpisem exkluzivní smlouvy si ji samozřejmě důkladně prostudujte. Zásadní jsou zejména záruky, že kancelář udělá všechno pro to, aby nemovitost prodala, závazky realitní kanceláře, provize a cena. Pamatujte i na podmínky vypovězení smlouvy a případné sankce za její nedodržení, a to na obou stranách. Dávejte velký pozor na všechny smlouvy, v nichž nejsou jasně definovány povinnosti a práva obou stran.


V zahraničí je naprosto běžné, že realitní kanceláře uzavírají s klienty pouze exkluzivní smlouvy, v ČR to zatím není pravidlem. Výhodou exkluzivity jsou jasně stanovené podmínky, které jsou dopředu známy což samozřejmě vede k rychlejšímu a výhodnějšímu prodeji. RK mají větší jistotu, že se jim vrátí prostředky, které do prodeje nemovitosti daly. A prodávající má zaručeno, že se jeho dům či byt bude poctivě propagovat.